Access Point Nedir?

Access Point Nedir? Access Point kurulumu nasıl yapılmaktadır? Access Point’in İşlevleri nelerdir? Gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Access Point”in Türkçe karşılığı olarak “Erişim Noktası” kelimeleri kullanılmaktadır. Access Point, internet erişim sağlayan tüm cihazları -birden fazla bilgisayar, mobil cihazlar v.s.- internete bağlama işlevini görür. Genellikle bu cihazlar, kablolu bağlantıları kablosuz bağlantılara çevirmek için kullanılmaktadır.

Access Point, kablolu interneti kablosuz wifi’ye çevirdiği gibi başka önemli işlevleri daha bulunmaktadır. Türkçe’ye “sinyal tekrarlayıcı”diye çevrilen “Repearter” olarak da kullanılmaktadır. Peki, neden Repeater’a ihtiyaç duyulur. Evinizde veya ofisinizde geniş bir alana wifinizi yaymak istediğinizde, Access Point, en uçta kalan noktalarına kadar internet erişimi sağlamanıza imkan vermektedir. Öte yandan, ev veya ofisinizde kablo kirliliğinin önüne geçmek içinde en pratik yollardan birisidir.

Access Pointler, iç ve dış mekanlar için özel üretilirler. Dış mekana özel, sert hava koşulları gibi etkilere karşı daha dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Bu sayede herhangi bir dış etkinin sinyal sürekliliğini bozması gibi durumun önüne geçilmektedir.

ACCESS POİNT KURULUMU NASIL YAPILIR?

ADSL Modem Kurulumu ile mantık olarak aynıdır. İlk olarak ADSL Modem ile sinyal gücünün düşük olduğu noktaya kurulan Access Point arasında Ethernet Kablosu ile bağlantı yapılır.Ardından Access Point cihazına güç adaptörünü bağlanarak elektrik prizine takılır ve güç düğmesine basarak çalıştırılır. Daha geniş alana yayılmaya başlayan wifi bağlantısının güvenliğini sağlamak için wifi ağına ve Access Point ara yüzüne kolay erişimi kapatmak için şifrelemek önemlidir.