Videowall Nedir? Ne İşe Yarar?

Videowall Ekranlar ve Sistemler

Birden fazla ekranın simetrik ya da asimetrik bir bütün olarak kontrol edilmesi ve yönetilmesiyle kurulan sistemlere Videowall (Videowall – Video Duvarı) sistemleri adı verilmektedir. Bizi tek parça devasa ekranların, maliyet, kurulum ve bakım zorluklarından kurtaran bu Videowall sistemleri günümüzde geniş ekran ihtiyaçları için en çok tercih edilen çözümlerden biridir. Ekonomik olarak en büyük rakibi olan projeksiyon sistemlerinin gündüz kullanım, parlaklık, çözünürlük ve lamba ömrü sorunları göz önüne alındığında uzun vadeli en ekonomik çözüm olarak değerlendirilebilir.

Videowall sistemlerinde kullanılan ekranlar model ve markaya göre değişebilmekle birlikte günümüzde, ekran birleşim kısımları 0,88 mm arasına kadar inmiştir. Günden güne incelen birleşme noktası, ekran bütünlük algısının üst seviyelere çıkmasını hızlandırmış ve Videowall sistemlerinin pazar payındaki yerinin güçlenmesine büyük katkı sağlamıştır. Videowall ekranlar kurulum şekillerine göre kullanıma özgü yüksek çözünürlüklerde görüntü sağlayabildiği gibi oynatılan görüntüyü ekran sistemine yayarak tam ekran görüntüsü de sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra Videowall sistemini oluşturan her bir ekran tek tek yönetilerek farklı içerikler oynatılabilmektedir.

Videowall Nerelerde Kullanılır

Videowall ekran sistemleri endüstriyel yapıları sayesinde uzun süreli kullanıma uygun sistemlerdir. Digital Signage yazılımı ile entegre edilebilen Videowall sistemleri dikkat çekici sunumu ve etkin içerik yönetimi sayesinde markanızın bilinilirliğinin artması anlamında etkili bir çözüm ortağınız olacaktır. Videowall sistemlerin kullanım alanları çok geniş olsa da Videowall kullanımında öne çıkan başlıca sektörler şu şekildedir:

 

Oteller
Alışveriş Merkezleri
Havaalanları
Spor Kompleksleri ve Stadyumlarda
Sergi ve Fuar Alanlarında
Reklam ve Tanıtım Yapılmak İstenilen Alanlarda
Hastaneler
TV Stüdyoları
İzleme ve Kontrol Odaları, Kontrol Merkezleri
Güvenlik Merkezleri
Zincir Mağaza ve Restoranlar
Bankalar
Satış Ofisleri
Genel Merkez Binaları